Zaznacz stronę

Karol wrócił z treningu z niezbyt dobrą miną. Poskarżył się rodzicom, że trener nie pozwala mu wystarczająco długo grać. Ojciec Karola poradził mu, aby na kolejnym treningu chłopak porozmawiał o tym z trenerem. Nazajutrz syn wrócił do domu ze łzami w oczach. Dowiedział się od trenera, że nie przykłada się wystarczająco do treningów, nie jest zaangażowany i skupiony i dopóki nie poprawi swojego nastawienia, nie będzie grał w meczach ligowych. Karol obwinił ojca za to, że podpowiedział mu złe rozwiązanie i że przez niego jest mu teraz tak wyjątkowo źle.

 

Mama Ewelinki ma ciągły problem z wyjściem na czas z domu rano. Codziennie spóźnia się do pracy, bo, jak sama mówi, nie potrafi nakłonić córki do ubierania się. Mała niby zaczyna się ubierać, ale potem zawsze ląduje przed telewizorem oglądając bajki, a mama ubiera jej sukienkę, bluzkę i buty.

 

Co łączy tego nastolatka i tę małą dziewczynkę?

 

Oboje mają wspaniałych rodziców, którzy chcą dla nich jak najlepiej, chcą także ochronić swoje dzieci przed trudami, niepowodzeniami i dylematami. Nie wiedzą jednak, że …

 

biorąc się za rozwiązywanie problemów swoich dzieci pozbawiamy je możliwości uczenia się na własnych błędach.

 

Dając gotowe rozwiązania naszym dzieciom nie budujemy zaangażowania w działanie i zdejmujemy z nich odpowiedzialność za wynik działania. Łatwo było Karolowi oskarżyć tatę o podanie mu złego rozwiązania? A Ewelinka? Nie ma motywacji by codziennie ubrać się sama. Wie, że zawsze zrobi to mama.

Jak zatem pomóc naszym dzieciom rozwiązywać problemy  nie wpaść w pułapkę „zrobię to za ciebie”?

 

Zastosuj technikę 5 kroków

 

Technika 5 kroków przydaje się wtedy, kiedy mimo używania innych sposobów, Twoje dziecko powtarza tę samą niechcianą przez Ciebie czynność, utrzymuje określone negatywne zachowanie. Co to może być? Zależy od wieku, to ciągły bałagan w pokoju, wiecznie porozrzucane zabawki, brudne ubrania na podłodze zamiast w łazience w koszu na bieliznę, przychodzenie w nocy do Twojego łóżka, ale także problemy dziecka z rówieśnikami, itd…

Technik to sekwencja 5 działań:

1 – zapytaj dziecko o jego punkt widzenia sprawy

2 – przedstaw swój punkt widzenia sytuacji

3 – wymyślcie rozwiązania

4 – oceńcie pomysły

5 – wybierzcie jeden i zrealizujcie

 

Dlaczego to działa?

 

Nikt, nawet małe dziecko nie lubi, kiedy narzucamy mu swoje zdanie, swoje rozwiązania. Kiedy zaangażujesz dzieci do wypracowania rozwiązań trudnych sytuacji, budujesz w nich motywację do działania oraz odpowiedzialność. Uczysz akceptacji i szacunku oraz pokazujesz, że szanujesz je i akceptujesz ich wybory.
W ramach tej metody możecie się świetnie bawić, wasze wybory rozwiązań mogą być przekształcone w rysowane plany działań. Wszelkie kreatywne modyfikacje dozwolone!!!

Ta metoda pozwoliła mi uniknąć wielu oskarżeń o złe rady i budować dobre relacje z moją córką. Ta metoda pozwoliła tacie Karola, mojemu przyjacielowi, uratować autorytet i wypracować dobre rozwiązania. Karol znów gra w meczach! A mama Ewelinki, Kasia, przestała spóźniać się do pracy i nawet ma czas rano wypić ulubione latte…

 

Wypróbuj koniecznie!