Zaznacz stronę

Piotrek, menedżer w międzynarodowej korporacji postanowił „zadbać o siebie” i postawił sobie nowy cel: będę codziennie biegać. Kiedy mi to powiedział, lekko uśmiechnęłam się. „Nie wierzysz we mnie?” – oburzył się. „Ależ wierzę”, zapewniłam, a swoje pomyślałam. Za dwa tygodnie odebrałam telefon od Piotrka i usłyszałam na dzień dobry czułe: „Ty małpo”.

Irena. Wieloletni pracownik pewnej korporacji. Techniczna. Wymarzyła sobie studia na UJ na kierunku psychologia, dzieci już duże, czas zrobić coś dla siebie. Ona sama mówi: „Nie chcę dłużej zajmować się tym, co mnie nie interesuje”. Co na to rodzina? „Chyba oszalałaś! Na stare lata!”

Jola. Chce biegać, ma tylko problemy z byciem systematyczną, ale stawia sobie bieganie jako cel.

Ela. Kobieta biznesu i sukcesu, prowadzi własną firmę i sama wychowuje dziecko, właściwie to już nastolatkę. Na fali warsztatów rozwojowych postanawia wejść w przyszłym roku na Mount Everest. A co! Pokaże wszystkim, że się da!

Co łączy tych ludzi?

Ludzie sukcesu? Ludzie korporacji? Ludzie biznesu? Też. Oni naprawdę istnieją i chcą zamienić swoje marzenia w cele, zrealizować je i być szczęśliwi. Wyszli ze swojej strefy komfortu.

Coś jednak poszło nie tak … Napoleon Hill powiedział, że „Cele to marzenia z datą realizacji”, ale …

Cele powinny mieć nie tylko terminy realizacji…

To oczywiste, że …

# wskazówka 1. Zapisz konkretną datę końca realizacji swojego celu

Twój cel musi uwzględniać otoczenie, ludzi z którymi mieszkasz, żyjesz. Niektórzy mówią, że powinien być ekologiczny. 

Gdyby Piotrek wziął to pod uwagę, to może zrealizowałby swój cel. Co się wydarzyło u Piotra? Otóż, kiedy czwartego dnia zakładał wieczorem swoje buty do biegania, jego żona stanęła w drzwiach jak Rejtan i wycedziła przez zęby: „Nigdzie nie pójdziesz, dzieci proszę myć i kłaść spać”. Piotr „zapomniał” o swoich obowiązkach i wcześniejszych umowach z żoną, która cały dzień spędza z dziećmi.

#wskazówka 2. Uzgodnij z rodziną, otoczeniem realizację swojego celu, zyskaj ich akceptację i przychylność. Na pewno ci to pomoże.

Twój cel musi być realny.

Ela postawiła sobie cel, który w perspektywie roku trudno osiągnąć. W jej sytuacji i z brakiem jakiegokolwiek przygotowania fizycznego do takiej wyprawy potrzebuje dłuższej perspektywy czasowej i zupełnie innego planu.

#wskazówka 3. Zapisz swoje mocne strony, zbierz dowody na to, że cel jest możliwy do osiągnięcia przez ciebie i dostosuj czas realizacji do ilości działań, jakie powinnaś wykonać, aby zrealizować cel.

W przypadku Eli można też dać pytanie: czy naprawdę tego chcesz, ponieważ …

Twój cel powinien być Twój.

Słuchając naszych znajomych z pracy, przyjaciół, czytając artykuły stawiamy czasami cele, które są wynikiem aktualnie panującej mody, czasami czyichś pragnień i marzeń. Jola chce biegać, ale kiedy o tym porozmawiałyśmy, jej cel okazał się właśnie wynikiem mody na tę aktywność.

#wskazówka 4. Cele wynikające z twojej wewnętrznej motywacji mają większą szansę na realizację. Zapytaj sama siebie: Czy naprawdę tego chcę? Czy chcę tego JA? Czy inni?

Twój cel powinien być wyrażony pozytywnie i w formie dokonanej.

Podświadomość nie „maluje” słowa „nie”. Trudno Irenie zrealizować cel. Nie ma przy sobie wspierających ją ludzi, ale też jej cel jest tym, czego nie chce, zamiast tym, czego pragnie.

# wskazówka 5. Sformułuj swój cel poprawnie: powiedz wyraźnie czego chcesz, mało tego, powiedz to tak, jak byś już to miała.

Pracując z Elą zapisałyśmy dla niej taki cel: „ 1 października 2015 roku przekraczam bramy UJ jako studentka 1 roku psychologii”, bo…

Twój cel powinien być zapisany.

Żaden z moich bohaterów nie zapisał wcześniej swojego celu, zrobił to dopiero na warsztacie.

#wskazówka 6. Zapisz to, do czego dążysz. Zapisane jest ważniejsze, zawsze możesz tam zajrzeć i pozbyć się wymówki „Zapomniałam o tym”. To także zobowiązanie dla twojego mózgu.

Musisz widzieć swój cel.

Podczas warsztatu moi uczestnicy doświadczyli emocji osiągnięcia swojego celu. Jak to? Przecież jeszcze go nie osiągnęli. To prawda. Czy wiesz, że nasz umysł nie rozróżnia czy coś jest naprawdę czy tylko mocno wyobrażone, a ciało reaguje emocją tak samo? Potwierdzają to badania neuropsychologów, a dla nas to dobra informacja, bo nasz mózg może nam bardzo pomóc w realizacji naszych celów. Wytwarzając dopaminę wytwarza uczucie przyjemności i stymuluje nas do osiągania tego, co właśnie sobie wyobrażamy

#wskazówka 7. Wizualizuj już osiągnięty cel, poczuj pozytywne emocje, przyjemne odczucia związane z jego realizacją.

Ja również mam cel. Zapisany właśnie tu:

„ 5 listopada 2016 roku w Co-Work IKIMASA w Gdańsku prowadzę warsztat „Marzenia się spełniają i pomagam grupie wspaniałych kobiet odkryć ich potencjał, marzenia i przekuć to w realne cele”.

Już nas widzę jak robimy razem mapy marzeń.

Do zobaczenia!