Zaznacz stronę

Asia. Normalna nastolatka. W jej klasie prawie każdy ma konto na popularnym serwisie społecznościowym. Popularność liczona jest ilością znajomych i „lajków”. Wszyscy biorą udział w tym swoistym „konkursie piękności”. Codziennie mowa o tym, kto ilu ma znajomych, co wystawił i ile osób to lubi. Asia ma najwięcej znajomych. To nic, że wielu z nich nie zna, nigdy przecież nie pozna, a liczy się ilość. Wszyscy jej zazdroszczą popularności. A jej przyjaciółka Ania, także pewnej znajomości z bardzo przystojnym chłopakiem…

Tak mniej więcej zaczyna się opowieść rodzica lub dziecka na komisariacie policji. Zaczyna się niewinnie, od rywalizacji, chęci pokazania innym, udowodnienia czegoś, głupiej zabawy, a kończy różnie. Nie zawsze jest za późno i nie zawsze dziecko pada ofiarą przestępstwa. Jak mówi jeden z specjalistów w tym zakresie: „Czujne oko rodziców, ich zainteresowanie tym, co się faktycznie dzieje w świecie dziecka, szczególnie nastoletniego,  może uchronić je przed tragedią”.

Wysłuchałam kilku historii, nie tylko Asi, także Krzysia, Eweliny, Jacka, Luizy i wyciągnęłam wnioski dla nas, Rodziców.  Szukałam odpowiedzi na pytanie, jak ochronić dzieci posiadające konta na popularnych portalach społecznościowych przed przestępstwami na tle seksualnym, nękaniem, hejtem, ośmieszaniem. Być może wydaje ci się, że Ciebie to nie dotyczy, bo, jak wielu Rodziców, deklarujesz, że dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka i znasz się na tym, ale skoro już tu jesteś …

Kilka opowieści, wywiady z policyjnymi specjalistami zajmującymi się przestępczością w sieci i moje doświadczenia mamy nastolatki ułożyły się w krótką listę wskazówek jak zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci.

  1. Pamiętaj, że pozwalając dziecku na istnienie w portalach społecznościowych bierzesz za to pełną odpowiedzialność.

Portale zabezpieczają się przed ewentualnymi roszczeniami tym, że dostępne są dla osób powyżej 13 roku życia. Jeśli Twoje dziecko ma konto i ma poniżej tego wieku, podało w sieci nieprawdziwe dane. Wiesz o tym?

70% dzieci ma konto na FB (badanie na grupie 500 dzieci w wieku od 10 do 15 lat, (Badanie zrealizowane przez TNS na zlecenie Orange Polska we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, 2012)

  1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z konta na portalu społecznościowym i je egzekwuj.

Przed założeniem konta, lub teraz, kiedy ono już istnieje, usiądź z dzieckiem i spisz ważne zasady:

– nie podawaj swojego prawdziwego imienia i nazwiska, adresu i numeru telefonu, bo nigdy nie ma pewności, z kim się „rozmawia”.

– bądź rozważny w publikowaniu swoich zdjęć

– wiadomości od nieznanych osób, wulgarne lub w obcym języku pokaż dorosłym

– nie bierz udziału w „łańcuszkach szczęścia” rozsyłanych przez komunikatory lub publikowanych na portalach społecznościowych

I najważniejsze:

Ustal zasady kontrolowania przez ciebie konta dziecka i treści tam umieszczanych.

Badanie TNS mówi, że Rodzice najczęściej wprowadzają zasadę limitu czasowego korzystania z sieci (84%), a także tworzą listy stron, które dziecko może odwiedzać (70%). Ponad trzy czwarte z nas regulowało zasady kontaktu z obcymi Internautami (68%). Ponad połowa rozmawiała o tym jak zachować się w sytuacji zagrożenia (55%).

  1. Sprawdzaj „znajomych”.

Policyjni specjaliści mówią, że nasze zainteresowanie powinien wzbudzić każdy nieznany nam „znajomy” dziecka. Zapytaj, kim jest ta osoba, do której chodzi klasy, skąd dziecko zna tę osobą, czy z nią rozmawiało w rzeczywistości. Spójrz, jakie fotografie publikuje ten „znajomy-nieznajomy”. Twoją uwagę powinny zwrócić zdjęcia chłopców wyglądających jak modele. To może być ważny sygnał.

W pierwszym ogólnopolskim badaniu wiktymizacji (doświadczeń przemocy) pod nazwą Ogólnopolska Diagnoza Problemu Przemocy wobec Dzieci zrealizowanym przez Fundację Dzieci Niczyje w 2012 roku (Włodarczyk, Makaruk, 2013). Wyniki badania pokazały, że ponad 5% nastolatków deklaruje, że zdarzyło im się zawrzeć w internecie znajomość, w wyniku której próbowano ich namówić do zachowań o charakterze seksualnym. Częściej takie propozycje otrzymywały dziewczyny (6,5%) niż chłopcy (3,8%)

  1. Oglądaj, co publikuje dziecko.

Przeglądaj treści, jakie publikuje dziecko, rozmawiaj o nich, wykazuj zainteresowanie ważnymi dla niego tematami. Pamiętaj, pochwal ładne zdjęcie czy dobry komentarz, przecież nie przeglądasz tego, by tylko krytykować!

  1. Buduj relacje z dziećmi.

Czy przeglądać treści publikowane przez dzieci jawnie? Czy może działać z ukrycia? Może się zdarzyć, że dziecko, a szczególnie nastoletnie, będzie miało poczucie, że przekraczasz granice prywatności. Możesz spotkać się ze złością, agresją czy buntem. Nie rezygnuj jednak z tej ważnej zasady z obawy przed reakcją dziecka. Zaakceptuj to, bo ono w ten sposób broni swojej niezależności i samodzielności. To naturalne i nie warto tego tłumić. Porozmawiaj z dzieckiem, wyjaśnij co będziesz przeglądać i dlaczego, zapewnij, że robisz to tylko dla jego bezpieczeństwa. Poszukaj argumentów, może statystyk? Może opowiedz historię kogoś, kto wpadł w kłopoty przez nierozważne działanie w sieci? Zapewnij o dyskrecji i działaj konsekwentnie.

Pamiętasz, jak pisałam, że „Rodzic dzisiejszych czasów ma wiele wyzwań”? Ochrona dzieci przed niebezpieczeństwem w sieci to jedno z nich.  

Masz swoje patenty i sprawdzone praktyki w tym zakresie? Zasady, którymi warto dzielić się z innymi Rodzicami? Napisz do nas…

dobrego dnia,

Gosia