Psychoterapia par i małżeństw
Terapia pary to rodzaj psychoterapii, w której partnerzy uczestniczą wspólnie. Zwykle przyczyną zgłoszenia się do terapeuty jest kryzys w związku, utrata wzajemnego zainteresowania lub niemożność porozumienia się między partnerami. Nierzadko, terapia traktowana jest jako ostatnia deska ratunku przed rozstaniem czy rozwodem.
W procesie wspólnej psychoterapii, partnerzy mają szansę wyjść z niesłużących ich relacji schematów i cykli sprzężeń zwrotnych w komunikacji i wzajemnych zachowaniach. Wbrew dość powszechnym wyobrażeniom (i obawom), rolą terapeuty nie jest rozsądzenie sporu między partnerami ani wskazanie winnego. Przyjmuje się założenie, że problem, z którym zgłaszają się partnerzy jest wspólny i takich też potrzebuje rozwiązań. Dlatego, decydując się na wspólną terapię warto być przygotowanym na wspólną pracę, ale też na potrzebę indywidualnego zaangażowania każdego z partnerów w modyfikację swoich przekonań, nawyków czy zachowań oraz próbę zrozumienia perspektywy drugiej osoby.
Jak rozpocząć proces terapii dla par i czego się spodziewać?
Psychoterapia pary prowadzona jest przez jednego lub dwóch, pracujących wspólnie, psychoterapeutów. Rozpoczyna się od wspólnej konsultacji, której celem jest wstępne rozpoznanie struktury problemu i oczekiwań odnośnie terapii. Jeśli możliwe jest uzyskanie zgody uczestników procesu na wspólny kierunek pracy terapeutycznej, rozpoczyna się proces regularnych sesji. Ich częstotliwość ustalana jest indywidualnie. W naszym ośrodku, odstęp pomiędzy kolejnymi sesjami wynosi od 2 do 4 tygodni, w zależności od specyfiki danego procesu terapeutycznego i potrzeb pary.
Żeby skorzystać z terapii dla par, skontaktuj się z naszymi specjalistami.
Psychoterapię dla par prowadzimy w Warszawie i w Olsztynie.