Anhedonia jest symptomem licznych zaburzeń psychicznych, stanowiąc jeden z ich głównych przejawów. Może także występować jako efekt uboczny przyjmowania niektórych leków i/lub substancji psychoaktywnych.
Anhedonia jest jednym z głównych symptomów depresji, pojawia się także w przebiegu schizofrenii, zaburzeń lękowych oraz u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Związana jest z zakłóceniami w aktywności neuronalnej mózgu w obrębie układu nagrody (dotyczącego transmisji dopaminowej), co przekłada się na zmniejszenie lub utratę odczuwania przyjemności. Objawia się jako obojętność, utrata zdolności odczuwania przyjemności lub brak reakcji na pozytywne bodźce (np. brak radości z ulubionego jedzenia), kontaktów społecznych (anhedonia społeczna), zachowań nagradzających (anhedonia konsumpcyjna) oraz oczekiwania na pozytywne doświadczenia (anhedonia antycypacyjna). Anhedonia może objawiać się również spadkiem motywacji do angażowania się w satysfakcjonujące czynności, możemy też stracić zainteresowanie rzeczami, które do tej pory były dla nas ciekawe. Taki stan może prowadzić do trudności w odnajdywaniu sensu życia, problemów w funkcjonowaniu zawodowym czy rodzinnym oraz zwiększonej podatności na stres.
Jeśli niepokoi Cię Twój stan emocjonalny i dostrzegasz, że wpływa on na codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem. Połączenie oddziaływań psychologicznych oraz farmakologicznych może przynieść znaczącą poprawę funkcjonowania.