Porady psychologa na okres Świąt Bożego Narodzenia

swieta

Wraz z końcem grudnia, ulice zdobią się światełkami, a atmosfera staje się świąteczna. Życzenia od przyjaciół i bliskich, planowanie prezentów i poszukiwanie sposobów wyrażenia miłości stają się częścią naszego codziennego życia. Okres Bożego Narodzenia kojarzony jest zwykle z czasem pełnym radości i szczęścia. Ale, jest to również okres, kiedy warto poświęcić uwagę wzajemnemu zrozumieniu, zadbać o siebie i znaleźć najlepszy sposób na przeżycie świątecznej atmosfery. W niniejszym artykule przyjrzymy się, co możemy zrobić aby te święta były dla nas dobrym i spokojnym czasem.

Dla dzieci Boże Narodzenie to zazwyczaj czas radości, wolnego czasu i magicznych przeżyć. Jednak doświadczenia te zależą także od tego, jak dorośli i najbliżsi postrzegają i przeżywają ten okres. W dorosłym życiu towarzyszy temu często lęk, wynikający z zakończenia zadań zawodowych, uczestnictwa w różnych spotkaniach firmowych czy przygotowań do świąt. I chociaż dla wielu ludzi Święta Bożego Narodzenia to magiczny, rodzinny okres, są także tacy, którzy przeżywają go z nostalgią, smutkiem, frustracją, stresem czy nawet bólem. Te emocje są bezpośrednio związane z doświadczeniami, jakie każdy z nas przeżył. Nie ma jednego uniwersalnego doświadczenia tego okresu, ponieważ każdy ma swoje własne emocje, ukształtowane przez wydarzenia życiowe oraz dzieciństwo.

Ze względu, na różnorodny wymiar doświadczeń każdej osoby, warto aby swoje starania i czas poświęcić przede wszystkim na identyfikację swoich uczuć w okresie świątecznym. Ważne jest zrozumienie, czy dominuje w nas radość, smutek, melancholia czy gniew. Kluczowe jest abyśmy dawali sobie przyzwolenie na stan swojego umysłu i zarządzanie nim w sposób zdrowy, opiekuńczy względem nas i dostosowany do otaczającej nas sytuacji.

W przypadku przeżywania nieprzyjemnych emocji w okresie Bożego Narodzenia, Zachęcam do stosowania technik relatywizacji. Co oznacza nadawanie rzeczom właściwego znaczenia i postrzeganie świąt jako czasu, który nie wymaga od nas bycia jedynie szczęśliwymi. Możemy relatywizować te dni, dostosowując je do swoich potrzeb i emocji.

Potraktujmy swoje emocje z taką empatią jak kogoś, kto jest dla nas szczególnie bliski i coś przeżywa. Zastanówmy się (możesz też zapisać pytania i odpowiedzi na kartce):

– co to za emocja? (z kim rozmawiamy, o czym nas ten ktoś informuje),
– kiedy ona powstała? (w jakich okolicznościach ją poczuliśmy, kontekst sytuacyjny lub retrospektywny),
– co nam robi ta emocja? (jakie konsekwencje płynące z niej czujemy),
– gdzie ją czujemy? (w jakich częściach ciała, jak objawia się w naszym zachowaniu i w myślach),

a wreszcie:
– co dla tej emocji możemy zrobić aby dać jej trochę ukojenia?

Opieka nad naszymi emocjami i przyzwolenie na ich obecność, sama w sobie pozwala na uczucie większego spokoju i dostosowanie strategii do naszych bieżących potrzeb.

Podsumowując, emocje odgrywają znaczącą rolę w naszym samopoczuciu i funkcjonowaniu w okresie świąt Bożego Narodzenia. Umiejętne zarządzanie emocjami, rozumienie ich oraz relatywizacja doświadczanych przez nas uczuć, mogą znacząco poprawić nasze doświadczenia i pozwolić na spokojne i bardziej świadome przeżycie Bożego Narodzenia.

autor: Robert Leszczyński

POLITYKA COOKIE. Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.